Volejbalové sportovní třídy Základní školy pod Svatou Horou, Příbram, prostřednictvím oddílu volejbalu TJ Baník Příbram byly osloveny a požádány příslušným odborem krajského úřadu o účast a reprezentaci Středočeského kraje na 1.mezinárodním volejbalovém turnaji kadetek Mazovia Volleyball Cup Legionovo 2009. Jednalo se o turnaj volejbalových družstev reprezentující svůj region a město.

Pro školu a oddíl to byl krok do neznáma, protože ženská složka zkušenosti s mezinárodním turnajem dosud neměla. I přes výkonnostní úspěchy děvčat v našich republikových soutěžích jsme měli obavy, aby v Polsku, které patří mezi světovou volejbalovou špičku, jsme důstojně obstáli. Z důvodu onemocnění a studijních povinností některých našich hráček jsme sestavili kombinované družstvo kadetek (střední školy) a starších žákyň (sportovní volejbalové třídy ZŠ pod Svatou Horou, Příbram). Do připravené nominace zasáhlo i vážné onemocnění jednoho z trenérů a na poslední chvíli i onemocnění jedné z hráček. To vše obavy jen vystupňovalo. Přesto jsme ve čtvrtek 11.června 2009 v ranních hodinách po všech organizačních peripetiích nasedli na vlak směr Varšava a vydali se reprezentovat Středočeský kraj a Příbram. Na soupisce družstva byly tyto hráčky : smečařky Tereza Veselá, Veronika Volfová, Tereza Vitásková, blokařky Eliška Hipčová, Markéta Černá, Radka Stoklasová, nahrávačka Jolana Prokopová, univerzální hráč Dana Rusová, libero Markéta Štufková.

První uklidnění našich obav přišlo ze strany polských organizátorů turnaje. Ubytování, stravování, informace družstev, doprava na zápasy, samotné zápasy i společenská stránka turnaje, vše bylo z hlediska organizačního zajištěno na velmi vysoké úrovni a bez jakýchkoliv zádrhelů a problémů. Polským organizátorům patří absolutorium a velké díky.

Turnaje se zúčastnilo celkem 13 družstev reprezentující svůj region, kraj, a to z Polska (4), Čech (2), Slovenska, Maďarska, Lotyšska, Běloruska, Ukrajiny, Německa, Číny.

Sportovní část turnaje začala v pátek a hned první naše zápasy rozptýlily zbývající obavy. Ve své skupině jsme porazili družstva Německa (Sachsen-Anhalt), Polska (Novy Dvur Mazowiecky), prohráli velice těsně s Běloruskem (Grodno) a skončili ve skupině druzí.

V dalších zápasech už se bojovalo o celkové umístění. Prohráli jsme s výborným družstvem domácích (LTS Legionovia Polska), vyhráli z Lotyšskem (Daugaupils) a v boji o celkově páté místo jsme porazili druhého zástupce z Čech družstvo Lanškrouna.

Družstvo Středočeského kraje reprezentované oddílem volejbalu TJ Baník Příbram tvořené absolventkami i současnými žákyněmi Základní školy pod Svatou Horou skončilo v 1.mezinárodním volejbalovém turnaji kadetek Mazovia Volleyball Cup Legionovo 2009 celkově na 5.místě. Na prvním místě skončilo kadetské družstvo reprezentantek Polska, druhé družstvo Slovenska (Slavia Bratislava), třetí domácí LTS Legionovia Polska, čtvrté Bělorusko (Grodno), pak pro Středočeský kraj reprezentovaný družstvem z Příbrami je 5.místo velkým úspěchem. Děkujeme vedení středočeského kraje za důvěru a pověření reprezentovat náš region – Středočeský kraj a Příbram a zajištění dopravy do Polska.. Jsme přesvědčeni, že jsme nezklamali.

Máte doma dceru, syna, ročník narození 1998 až 2001, kteří budou dlouzí, jsou samá ruka samá noha a šijí s nimi všichni čerti, baví je lítat za míčem a jsou jak neřízená střela? Máte možnost je uřídit sportem, pomocí míčových her, volejbalem, tréninky vedených kvalifikovanými trenéry. Přijďte, informujte se, zatelefonujte na ZŠ pod Svatou Horou, Příbram. Se sportem je třeba začít co nejdříve, v pubertě nebo v osmé třídě bude už pozdě !!!

Mgr. Petr Ročňák, trenér družstva, ředitel ZŠ pod Svatou Horou, Příbram